NowościStyl Życia

10 przerażających faktów dotyczących otyłości

Te 10 przerażających faktów pokazuje, jak niebezpieczna i kosztowna jest otyłość wieku dziecięcego w społeczeństwie.

Otyłość w Ameryce to rosnący problem, nie tylko u dorosłych. Dziś około co trzecie amerykańskie dziecko i nastolatka ma nadwagę lub jest otyła; prawie trzykrotnie więcej niż w 1963 roku. Otyłość u dzieci szybko stała się jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku.

Częściej niż nie, otyłość jest wynikiem wadliwego stylu życia. Chociaż genetyka może być czynnikiem, otyłość lub nadwaga u dzieci jest teraz bardziej powszechna ze względu na czynniki środowiskowe i behawioralne.

1. Tylko 2 procent dzieci w Stanach Zjednoczonych je zdrowo.

Na podstawie zaleceń żywieniowych opracowanych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, tylko 2 procent dzieci stosuje zdrową dietę. W rzeczywistości, w ankiecie przeprowadzonej wśród seniorów szkół średnich, tylko trzy na każde 10 zgłoszonych dzieci spożywa warzywa “prawie” każdego dnia. Spośród spożywanych warzyw, jedna czwarta ma postać frytek lub chipsów ziemniaczanych.

2. Wyniki otyłości u dzieci w skróconym oczekiwanym okresie życia

O ile nie nastąpi znacząca zmiana, eksperci ostrzegają, że skutki otyłości dziecięcej mogą zmniejszyć średnią długość życia o pięć lat lub więcej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

3. Otyłość wśród dzieci jest spowodowana głównie brakiem ruchu.

Amerykański Departament Zdrowia i Usług dla Ludzi zaleca, aby dzieci i młodzież ćwiczyły co najmniej intensywność szybkiego spaceru przez 60 minut dziennie. Ale czy wiesz, że co czwarte dziecko nie uczestniczy w żadnej aktywności fizycznej w wolnym czasie? Niestety coraz więcej dzieci spędza czas na zajęciach stacjonarnych.

4. Korelacja telewizji z otyłością wieku dziecięcego

Typowe dziecko spędza około 4-5 godzin dziennie oglądając telewizję, korzystając z komputera lub grając w gry wideo. Badania wykazały, że im więcej dzieci oglądają telewizję, tym bardziej prawdopodobne jest, że przybierają one na wadze. Istnieją również dowody na to, że wczesne nawyki telewizyjne mogą mieć długotrwałe skutki. Dwa badania, które nastąpiły po narodzinach dzieci, wykazały, że oglądanie telewizji w dzieciństwie przewiduje ryzyko otyłości dobrze w dorosłość, a nawet w ich połowie życia.

5. Przekąski prowadzą do przyrostu wagi.

Trzydzieści lat temu, dzieci jadły tylko jedną przekąskę dziennie, podczas gdy teraz wykazują tendencję w kierunku trzech przekąsek, co skutkuje dodatkowymi 200 kaloriami dziennie. Dzieci i młodzież w stanach z silnymi prawami, które ograniczają sprzedaż niezdrowych przekąsek i napojów w szkole, zyskały mniej wagi w ciągu trzech lat niż te żyjące w stanach, w których nie ma takiej polityki.

6. Nadwaga i otyłe dzieci mogą stracić więcej szkoły

Wiele osób wie, że zdrowe ciało tworzy zdrowy umysł. Ale czy wiesz, że dzieci z nadwagą nie uczęszczają do szkoły czterokrotnie częściej niż dziecko z normalną wagą? Można za to winić wiele czynników, w tym strach przed mobbingiem, dokuczaniem lub zawstydzeniem z powodu uczestnictwa w zajęciach fizycznych.

7. Ryzyko związane z chorobami serca

70 procent otyłej młodzieży miało co najmniej jeden czynnik ryzyka chorób układu krążenia, taki jak wysoki poziom cholesterolu lub wysokie ciśnienie krwi. Naukowcy przewidują, że jeśli obecne wskaźniki otyłości wśród młodzieży utrzymają się, do 2035 roku będzie ponad 100 000 dodatkowych przypadków choroby wieńcowej serca, którą można przypisać otyłości.

8. Otyłość dziecięca i związek z astmą

Nadwaga i otyłość wiążą się z 52-procentowym wzrostem ryzyka nowej diagnozy astmy u dzieci i młodzieży.

9. Koszty opieki zdrowotnej

Czy wiesz, że wydatki na opiekę zdrowotną bezpośrednio związane z otyłością wieku dziecięcego wynoszą 14 miliardów dolarów rocznie? Jeśli wskaźniki otyłości utrzymają się na obecnym poziomie, do 2030 roku koszty leczenia chorób związanych z otyłością, którym można zapobiec, szacowane są na 48 miliardów dolarów do 66 miliardów dolarów rocznie w Stanach Zjednoczonych.

10. Związek między otyłością u dzieci a cukrzycą

45 procent dzieci z rozpoznaną cukrzycą ma cukrzycę typu 2 z powodu otyłości lub nadwagi.