ModaNowe technologieStyl Życia

Język programowania – Który wybrać? Wybór nie jest taki oczywisty!

Jeśli myślisz o byciu programistą, możesz się zastanawiać: jakiego języka programowania powinienem się najpierw nauczyć? W tym artykule omówimy najlepsze języki programowania, których można się nauczyć i udzielimy użytecznych wskazówek, jak podjąć tę decyzję.

Zacznijmy od nowa!

Wybór języka programowania, którego należy się najpierw nauczyć
Przed podjęciem decyzji o tym, którego języka programowania należy się najpierw nauczyć, należy się zastanowić nad kilkoma kwestiami. Mogą to być Twoje preferencje lub cechy samego języka. Zastanów się więc najpierw nad następującymi kwestiami:

Twoja aktualna wiedza: Czasami musisz spełnić warunek wstępny przed nauką języka. Na przykład nauka JavaScript wymaga znajomości HTML i CSS.
Możliwości pracy: Jaką branżą jesteś zainteresowany? Jakie są wymagania każdego ogłoszenia o pracę? Różne języki kodowania prowadzą do różnych ścieżek. Jeśli jesteś podekscytowany rozwojem gry, weź C# lub C+++. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aplikacjach iOs, Swift powinien być Twoim najlepszym przyjacielem.
Dostępne zasoby: Jeśli dopiero zaczynasz, jest szansa, że potrzebujesz dużo zasobów, aby wesprzeć proces uczenia się, zarówno poprzez kursy online, jak i formalną edukację. Niektóre języki są dość popularne i mają więcej zasobów niż inne.
Trudność języka: Każdy język programowania ma inny poziom trudności.
Należy pamiętać, że nauka języka programowania wymaga wysiłku i czasu. Nie wybieraj języka, jeśli jeszcze nie pomyślałeś o tych punktach.

 

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Oto 5 najlepszych języków programowania, których powinieneś się najpierw nauczyć:

1. JavaScript

Jeśli jesteś zainteresowany interaktywnym tworzeniem stron internetowych, powinieneś wybrać JavaScript jako towarzysza HTML i CSS. Jest łatwy do nauczenia i bogaty w zasoby. JavaScript umożliwia asynchroniczną komunikację. Pomyśl o przycisku subskrypcji na YouTube. Po kliknięciu tego przycisku JavaScript informuje serwer, czy chcesz otrzymywać automatyczne aktualizacje za każdym razem, gdy kanał uwalnia nową zawartość. Przycisk zmieni się wtedy w subskrybowany, ale strona główna pozostaje nienaruszona.

JavaScript działa na przeglądarkach i jest używany przez większość dzisiejszych stron internetowych. Dlatego też, jeśli wyłączysz go na swoim końcu, wiele stron internetowych nie załaduje się prawidłowo i zmieni się na statyczne.

Z JavaScriptem, możesz robić programowanie na przeglądarkach, serwerach, grach, a nawet robotach.

2. Java

Java i JavaScript to dwie różne rzeczy. Pierwsza z nich jest wykorzystywana głównie przez programistów do tworzenia samodzielnych aplikacji, które działają na komputerach i urządzeniach mobilnych.

Ta druga, jak już wspomniano wcześniej, tworzy asynchroniczną komunikację w obrębie stron internetowych i działa głównie w przeglądarkach.

Java jest językiem silnie typowanym z wieloma zmiennymi. Krótko mówiąc, trudniej jest pisać i uczyć się w porównaniu z JavaScript.

Jednak biorąc pod uwagę, że Java jest ogólnym językiem programowania, jest bardziej praktyczny.

Java jest najpopularniejszym językiem programowania na świecie, z 90% firm z listy Fortune 500 aktywnie z niego korzysta.

Oznacza to, że nauka języka Java otwiera drzwi do wielu możliwości kariery. Możesz być twórcą aplikacji android, twórcą gier lub twórcą backendu.

3. PHP

PHP jest kolejnym przyjaznym dla początkujących językiem programowania z intuicyjnym skryptem – podobnym do języka ludzkiego. Przed uruchomieniem skryptu można go skonceptualizować.

PHP jest używany do tworzenia stron internetowych. Jednak nieznacznie różni się od JavaScript.

Podczas gdy JavaScript jest używany do rozwoju front-endu, PHP będzie wykonywał pracę za kurtyną. Co więcej, CMS taki jak WordPress jest również budowany przy użyciu frameworka PHP.

Chociaż niektóre strony internetowe nie używają już PHP, nadal zasila 80% stron internetowych na całym świecie, w tym gigantycznych graczy, takich jak Facebook, Wikipedia i Tumblr.

W związku z tym, nauka PHP w dalszym ciągu zapewni Ci wiele możliwości. Ponadto, platformy takie jak WordPress na pewno nie umrą w najbliższym czasie.

4. SQL

Nauka SQL nie sprawi, że będziesz w stanie budować strony internetowe lub aplikacje. Jednak SQL umożliwia komunikację z bazą danych – co jest niezbędne zarówno dla rozwoju aplikacji, jak i stron internetowych.

Opanowanie SQL ułatwia zarządzanie danymi za pomocą dowolnego RDBMS (Relational Database Management System).

Nie jest tajemnicą, że strony internetowe i aplikacje przechowują ogromną ilość danych. Firmy muszą modyfikować i przetwarzać dane w coś sensownego, takiego jak wgląd biznesowy i profile bezpieczeństwa.

Jeśli potrafisz “mówić” w języku SQL, wiele firm zatrudni Cię jako Analityk Biznesowy lub jakąkolwiek rolę związaną z utrzymaniem bazy danych.

5. Python

Python to kolejny ogólny język programowania, który również znacznie zyskuje na popularności.

Struktura jest łatwa do opanowania. Gdy już znasz podstawowe zasady, możesz uczyć się zaawansowanych kodów intuicyjnie.

Python można znaleźć prawie wszędzie. Jest on wykorzystywany w analizie danych, aplikacjach desktopowych, aplikacjach internetowych, uczeniu się maszynowym i wielu innych. Możesz nawet użyć Pythona do stworzenia bardziej realistycznej animacji. Biorąc pod uwagę popularność, zasoby Pythona są również łatwe do znalezienia.

Najciekawsze jest to, że Python jest głównym językiem używanym w Data Science. To powiedziawszy, opanowanie Pythona może dać ci pracę naukowca danych – najgorętszej dziedziny kariery XXI wieku.

 

Więc, jakiego języka programowania powinieneś się najpierw nauczyć?

Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Zanim podejmiesz decyzję, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze jest to, że Twoja wymarzona kariera.

Zacznij od jednego, zabrudzisz sobie z nim ręce i przygotuj się na więcej!