SportStyl Życia

Zdrowy tryb życia, pozytywne nastawienie to połowa sukcesu

Jest wiele rzeczy, które mogą przeszkodzić w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Nasze harmonogramy mogą być pełne zobowiązań, które utrudniają stworzenie regularnej rutyny, takiej jak praca na długich zmianach lub w nocy, ucząc się jednocześnie mając pracę lub równoważenie posiadania dzieci i pracy lub nauki. Niezależnie od powodów, dla których utrzymanie zdrowego stylu życia może być trudne, istnieją niewielkie zmiany, które można wprowadzić, aby pomóc zmotywować się do zachowania zdrowia.

6 sposobów motywowania do prowadzenia zdrowego stylu życia

1. Bądź pozytywnie nastawiony do siebie

Jeśli odeszłaś już jakiś czas bez ćwiczeń lub zdrowego odżywiania się, jest to w porządku i nie powinieneś czuć się źle z powodu siebie lub winy. Niezależnie od obecnego stylu życia, możesz kreować nowe nawyki i wprowadzać pozytywne zmiany w swoim samopoczuciu. Posiadanie pozytywnej wiary w siebie jest tak ważne. Uwierz we własną zdolność do zmiany nawyków zdrowotnych lub innych aspektów swojego stylu życia, które chcesz zmienić.

2. Wyznaczanie celów

Wyznaczenie sobie realistycznych celów to świetny sposób na utrzymanie motywacji do zachowania zdrowia. Jeśli na przykład chciałbyś zacząć lub wrócić do ćwiczeń, wyznaczenie sobie celu, który chciałbyś osiągnąć w określonym czasie, może pomóc Ci utrzymać się na właściwej drodze. Celem może być coś takiego, jak bycie aktywnym określoną liczbę razy w tygodniu, dołączenie do zespołu rekreacyjnego lub klasy treningowej, lub opanowanie określonego odcinka jogi. Istnieją świetne aplikacje, które mogą pomóc Ci ustawić cele fitness i trzymać się ich, takie jak Couch to 5K app. Możesz również zapisać się na spacer charytatywny, Parkrun lub na mini maraton.

Przykładami wyznaczania celów mogą być:

  • Spacer po 5000 kroków dziennie
  • Pływanie na 10 okrążeń za każdym razem, gdy idziesz na basen.
  • Jazda rowerem po okolicy wieczorem.

3. Wprowadzanie drobnych zmian w zakresie zdrowszych opcji w godzinach nadliczbowych

Może się wydawać, że trudno jest trzymać się zdrowej diety, jeśli musisz całkowicie zmienić swoją obecną dietę i wzorce odżywiania. Zamiast tego, jeśli chcesz dokonywać zdrowszych wyborów, zacznij od małych i wybierz jedną zmianę do tego, co jesz codziennie, więc jest to bardziej wykonalne. Na przykład, jeśli uważasz, że jesz zbyt dużo przetworzonej żywności lub mięsa, wybierz zmianę jednego z posiłków dziennie na coś bardziej roślinnego.

Pamiętaj, utrata wagi nie powinna być głównym celem zmiany diety na zdrowszą. Zdrowsze skupienie się na ogólnych korzyściach, jakie zbilansowana dieta może mieć dla Twojego ciała i umysłu.

4. Ćwiczenie w sposób, który ci odpowiada.

Trudno jest zachować motywację do ćwiczeń, jeśli nie masz na to czasu lub nie cieszysz się nim. Istnieje wiele sposobów, na które możesz wpasować ćwiczenia w swoją codzienną rutynę bez konieczności poświęcania robienia czegoś, czym się cieszysz. Wprowadzanie drobnych zmian, takich jak chodzenie lub jazda na rowerze, ćwiczenie na przerwie obiadowej lub podczas gotowania czajnika może pomóc w dopasowaniu ćwiczeń nawet wtedy, gdy nie sądzisz, że masz na to czas. Przeczytaj nasz artykuł na temat Jak ćwiczyć, kiedy nie masz czasu, aby dowiedzieć się więcej o sposobach spędzania czasu na ćwiczeniach. Ponownie, nie musisz dokonywać dużych zmian; małe nawyki w czasie mogą sprawić, że wszystko się zmieni.

5. Ćwiczenie z kimś innym

Ćwiczenie z inną osobą może być dobrym sposobem na utrzymanie motywacji, ponieważ można się nawzajem popychać, aby nadal ćwiczyć w dni, w których może się nie czuć, jakbyś tego chciał. Kiedy ćwiczysz z kimś innym, możesz również rzucić sobie wyzwanie, aby za każdym razem popychać się trochę dalej. Pójście na zajęcia ruchowe może być również doskonałym sposobem na zachowanie motywacji, ponieważ można czuć się częścią społeczności podczas ćwiczeń i zabawy.

6. Prześpij wystarczająco dużo

Załatwienie co najmniej 8 godzin snu w nocy może pomóc utrzymać motywację przez cały dzień, ponieważ będziesz miał więcej energii, aby zrobić to, co jest dla Ciebie ważne. Łącząc sen, zrównoważoną dietę i ćwiczenia, Twoje ciało będzie miało więcej energii. Podwyższony poziom energii może pomóc utrzymać motywację zarówno do prowadzenia zdrowego stylu życia, jak i w innych aspektach życia. Warto poświęcić czas na ustalanie priorytetów. Prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc w poprawie nastroju, koncentracji, zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia.