ModaStyl Życia

Moda uliczna, co to takiego jak na nas wpływa

Moda uliczna to moda, która wyewoluowała z ulic, a nie z pokazów mody czy wprost od projektantów. Sięga swoimi korzeniami do kultury młodzieżowej; W odróżnieniu od innych trendów, nie obejmuje tylko jednego stylu ubierania się, ale obejmuje cały wachlarz stylów. Wszystkie te style są wyjątkowe i zostały stworzone przez młodzież, która preferowała ten styl ubierania się.

Moda uliczna lub styl ulicy została obecnie uznana nawet przez głównych projektantów odzieży i ma ogromny wpływ na świat mody. Widać ten trend w ciasno dopasowanych dżinsach, które były znakiem rozpoznawczym stylu ulicy. Teraz szczególnie “Punk” jest bardzo popularnym elementem w świecie High Fashion. Tak samo “Hippy” – luźne, płynące sukienki – jak z filmów, które zdecydowanie wkraczają w świat mody.

Jednym natomiast z głównych trendów mody ulicznej jest moda w stylu Hip Hop, która obecnie rozwinęła się w przemysł o wartości wielu miliardów dolarów. Jest to styl ikoniczny, wywodzący się kultury muzycznej. Moda na Hip Hop zaczęła się w afroamerykańskim ruchu miejskim i stamtąd przeniosła się do przemysłu muzycznego, jest to również moda noszona przez wielu uznanych sportowców.

Dziś nawet wielkie nazwiska projektantów rozpoznają Street Fashion (modę uliczną) i włączają jej charakterystyczne cechy do swoich kolekcji. W trendach mody ulicznej widzianych na pokazach wielkich projektantów dostrzegalne są typowe dla mody ulicznej aranżacje, które ewoluują i są włączane również  do mody formalnej.

W Japonii na modę uliczną wpływ ma amerykańska moda uliczna i chociaż ich ubrania są produkowane w Japonii, to jednak trendy w modzie czerpane są z innych krajów. Na modę uliczną w Japonii wpływa również podziemna scena klubowa, w której uczestniczą głównie ludzie młodzi. Na uwagę zasługuje również fakt, że japońska moda uliczna musi doceniać kulturę Hip Hop za dużą część jej wyglądu.

Choć na modę uliczną na całym świecie wpływ ma moda uliczna i trendy w modzie noszonej przez młodzież w Ameryce, każda kultura ma swoją własną młodzież, która też ma coś do powiedzenia w kwestii mody.

Taka modowa deklaracja wynika nie tylko z aktualnych trendów w noszeniu się, ale z decyzji, jakie młody człowiek podejmuje.  Jeśli spojrzeć na pokolenia w przeszłości okaże się, że każde z nich ma swój własny, niepowtarzalny styl, który prezentując na ulicach, miast można określić jako modę uliczną.