Inne

Podstawowe informacje dotyczące ocieplania pianką pur

izolacje pianką pur

Jeszcze do niedawna jedynymi dostępnymi w Polsce metodami ocieplenia budynków był styropian i wełna, które choć skuteczne, posiadały ogromna ilości wad. Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się ocieplanie pianką pur. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania i tak właściwie, na czym polega technika ocieplania przy pomocy takiej pianki?

Czym jest pianka pur?

Jak powszechnie wiadomo, same materiały budowlane takie jak cegły czy pustaki, nie zapewniają odpowiedniej izolacji przed zimnem, więc konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstw izolacyjnej, która zapobiegać będzie wytracaniu ciepła. Kładzenie pianki pur jest jedną z metod ocieplania budynku. Jest to specjalna pianka, która dzięki swoim właściwością termoizolacyjnym stanowi doskonały sposób na to, aby skutecznie zminimalizować uciekanie ciepła z budynku. Pianka ta nakładana jest poprzez metodę natryskową, czyli z użyciem specjalnego agregatu. Ocieplanie pianką PUR ma nad innymi metodami tę przewagę, że dzięki nim ocieplenie całego budynku następuje znacznie szybciej. Szacuje się, że budynek o powierzchni około 100 metrów kwadratowych można ocieplić tą metodą w ciągu kilku godzin.

Zalety stosowania pianki pur?

Jakie są jednak konkretnie zalety posiadania pianki pur? Co powoduje, że zastępuje ona coraz częściej znane do tej pory metody ocieplania budynków?
Najważniejszą zaletą jej stosowania jest oczywiście szybkość. Kładzenie wełny, czy też styropianu, to często kilka dni, a nawet kilka tygodni intensywnej pracy. Ocieplenie całego budynku pianką to maksymalnie jeden dzień pracy. Dodatkowo taka pianka:

– umożliwia ocieplenie nawet najbardziej trudno dostępnych miejsc,
– bardzo szybko się utwardza i można ją stosować do każdego typu nawierzchni,
– chroni nie tylko przed utratą ciepła, lecz również przed silnym nagrzewaniem się budynku w czasie lata,
posiada bardzo dużą trwałość sięgającą minimum 25 lat,
– jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia,
– jest odporna na gnicie,
jest niewrażliwa na wysokie i niskie temperatury.

Czy piankę PUR można nałożyć samodzielnie?

Nie można jednak powiedzieć, że pianki pur, pomimo swoich ogromnych zalet, są całkowicie idealne i bez wad. Największą wadą takiej pianki jest oczywiście konieczność zastosowania specjalnej maszyny do jej nakładania, co powoduje, że nie można tego wykonać samodzielnie, lecz trzeba wynająć w tym celu osobną firmę. Jedną z firm oferujących usługi izolacji pianką Pur jest Purproject. Wybierając tą lub inną firmę warto poprosić o deklaracje właściwości użytkowych, co będzie potwierdzeniem tego, czy dana pianka będzie dobrej jakości.

Podsumowanie

Jak więc widać po powyższych wadach i zaletach pianki pur, nie jest niczym zaskakującym, że cieszy się ona tak dużym wzięciem. Jeśli tylko wybierze się odpowiednią firmę do jej położenia, możliwe jest uzyskanie znacznie lepszej jakości ocieplenia domu, niż w innym przypadku.